Sympozjum przed Świętem Miłosierdzia

Sympozjum Samarytanie z Markowej – Rodzina Ulmów – takie spotkanie rozpocznie się w sobotę, 27 kwietnia w Dolinie Miłosierdzia. Dwudniowe wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy wpisuje się w program dorocznego odpustu parafialnego, a także w kilkudziesięcioletnią historię organizowania tego typu spotkań.

 

 

SAMARYTANIE Z MARKOWEJ

RODZINA ULMÓW

Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego

Częstochowa, 27-28 kwietnia 2019 r.

 

 27 kwietnia (sobota) – nowy kościół

 8.30 –  śniadanie

9.30 –  ROZPOCZĘCIE i I Konferencja – OJCZYZNA

10.30 – Kawa

11.00 – II Konferencja – RODZINA

12.30 – Msza Święta – przewodniczy ks. Adrian Galbas, prowincjał pallotynów

13.30 – obiad

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – Sanktuarium

16.30 –  III konferencja – BEATYFIKACJA

17.30 – Kawa

18.30 – kolacja

19.15 – KONCERT SOUL SANOK

21.00 – Apel Jasnogórski- JASNA GÓRA (dla chętnych)

 

28 kwietnia (niedziela) – Stare Sanktuarium (oprócz Mszy św. o godz. 15.30)

 

8.30 – śniadanie

9.30 – IV konferencja –PAMIĘĆ

11.00 – kawa

11.30– V konferencja – Podsumowanie

13.00 – obiad

15.30 – Msza Święta – nowy kościółprzewodniczy abp Wacław Depo

 

Sympozjum podzielone jest na cztery bloki tematyczne. W każdej grupie będą minimum dwie osoby. W dziale OJCZYZNA – Dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, Maria Szulikowska, Maria Ryznar-Fołta. W dziale RODZINA – Stanisław Niemczak, Jerzy Ulma, Franciszek i Urszula Niemczak. W dziale BEATYFIKACJA – Ks. Dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii w Markowej, ks. Dr Witold Burda, Postulator Procesu Beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów pracujący w Rzymie. W dziale PAMIĘĆ – dr Anna Stróż- Pawłowska, Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, Bogdan Romaniuk, były wicemarszałek województwa podkarpackiego. Każda z grup ma do dyspozycji godzinę (tu przewidziany jest krótki czas na zadawanie pytań przez uczestników). Ostatnia V konferencja (niedziela godz. 11.30) będzie konferencją podsumowującą. Na zakończenie, w Niedzielę Miłosierdzia o 15.30 Mszy św. przewodniczył będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.

Podczas okupacji niemieckiej dali schronienie ośmiorgu Żydom. Rankiem 24 marca 1944 r. zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie rozstrzelano 6 ich dzieci. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.

Sympozja dla czcicieli Miłosierdzia Bożego w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia mają swoją długą historię i na jej początku stał m.in. bł. ks. Michał Sopoćko. Spowiednik i kierownik duchowy św. s. Faustyny Kowalskiej bywał wielokrotnie na odbywających się od 1966 r. nieopodal Jasnej Góry sympozjach i kongresach.