Charytatywny spektakl muzyczny

Zobacz klip video o Janku Zobacz zdjęcia (fot. Hubert Serdelski)

„By odtajało serce” to spektakl o Bożym Narodzeniu  stworzony z muzyki i słowa. Przedstawienie przygotowane przez ok. 50 osób, zostało zaprezentowane w niedzielę, 6 stycznia o godz.16.30 w nowym kościele w Dolinie Miłosierdzia. Podczas występu zbierane były środki na rehabilitację 6-letniego Janka Kozaka spod Częstochowy.

Historia opowiadana od tysięcy lat, wciąż nas zadziwia i na nowo wzrusza, dlatego po raz kolejny chcieliśmy po swojemu opowiedzieć dzieje Bożego Narodzenia. W widowisku zabrzmiały melodie tradycyjne oraz mniej znane kompozycje. Rozdźwięczyło wiele głosów i instrumentów. Było kolorowo i radośnie, ale nie zabrało też chwil refleksji i zamyślenia.To spotkanie przypomniało nam, że prawdziwa istota Świąt to serce otwarte na Boga i drugiego człowieka. Zjednoczyliśmy się w to piękne Święto Trzech Króli. A naszym darem, który zanieśliśmy Dzieciątku, była pomoc potrzebującemu. W tym roku bowiem zbierailśmy pieniądze na rehabilitację 6-letniego Jasia Kozaka z wadą kręgosłupa powodującą niedowład nóżek.

Janek urodził się z otwartą przepukliną oponowo-rdzeniową części lędźwiowo-krzyżowej, rozszczepem kręgosłupa, Zespołem Arnolda Chiarii Typ II, wodogłowiem, niedowładem wiotkim kończyn dolnych, pęcherzem i odbytem neurogennym i stopami końsko – szpotawymi. Mimo tak wielu schorzeń, ma też swoje marzenia – pragnie nauczyć się szybko biegać tak jak strażak, którym chciałby zostać kiedy dorośnie. Jednak wrodzona wada kręgosłupa spowodowała niedowład nóżek, przez co Jaś stale musi nosić ortezy, gdyż jego stopy nie są całkowicie sprawne. A to powoduje dużą nierównowagę mięśniową. To doprowadziło niestety do zwichnięcia prawego biodra i podwichnięcia biodra lewego. W związku z tym Jaś 2 listopada 2018 r. miał wykonaną operację ustabilizowania  prawego biodra oraz przeszczepu mięśni po to by pośladki zaczęły lepiej pracować. Kolejna operacja lewego biodra odbyła się 14 grudnia. Po każdej operacji Jaś musi przebywać 6 tygodni w gipsach od pasa w dół. Po tym okresie jeszcze będzie musiał być 6 tygodni w szynie.

Po operacjach i po tak długim unieruchomieniu w gipsach (18 tygodni) mięśnie Jasia, które w wyniku niedowładu są wiotkie dodatkowo bardzo się osłabią. Trzeba będzie zacząć bardzo intensywną pracę nad ich wzmocnieniem od początku. Lekarze przewidują że dojście do stanu sprzed operacji będzie wymagało około roku bardzo wzmożonej, trudnej (walka z przykurczami) i systematycznej pracy nad odbudową siły i masy mięśniowej.

Niestety, chociaż z medycznego puntu widzenia jest możliwe spełnienie marzenia Janka, to NFZ pokrywa koszt tylko 45 minut ćwiczeń raz w tygodniu. A przy takiej częstotliwości ćwiczeń chodzenia trudno będzie mu się nauczyć. Dlatego rodzice poszukują możliwości, by sfinansować rehabilitację dziecka 6 razy w tygodniu.

Zainteresowanych spektaklem, a także wsparciem dla Janka, odsyłamy na profil fb Fundacji ufam Tobie: https://www.facebook.com/fundacjaufamtobie/ oraz podajemy nr konta: 61175000120000000031749433. Koniecznie z dopiskiem Janek Kozak.