Archiwum Doliny Miłosierdzia

Wędrówka dookoła zamku Holstein

Obejrzyj zdjęcia

Dolinowa grupa singlowa po raz kolejny wyruszyła na pieszą wycieczkę. Tym razem był to rajd pieszy “Wędrówka dookoła zamku Holstein” mająca pokazać jurę znaną i nieznaną, zmienność krajobrazu w zależności od punktu patrzenia.

 

Tak popularne dla każdego niedzielnego turysty Wzgórze Zamkowe w Olsztynie, osiągające 367m n.p.m. może być nie do rozpoznania czasem, gdyby nie obecność ruin zamku. A wszystko zależne jest z której strony na nie patrzymy. Wielu ludzi nawet nie domyśli się, że można gdzieś pójść i gdzie się wybrać.

Przebieg trasy:

Dojazd autobusem MPK linii 58 z Częstochowy (z ul. Piłsudskiego) do rynku w Olsztynie. Następnie przejście szosą do przestanku MPK Olsztyn Świętej Puszczy. Trasa prowadziła  przez skaliste wzgórza, a przejście miejscami wymaga uwagi oraz rozwagi. W niektórych miejscach były tam miejsca przepaściste.

Góra Biakło 341m n.p.m – zejście koło turnii Mnich na zboczu Biakła – wejście na grań skał Szafy i Bibliotekę – zejście pod ściany skał Dziewicy oraz obejście ścian i wejście na punkt widokowy ponad szczyt skał Dziewicy i Owczego Grzbietu (ok.350m n.p.m.). Następnie zejście u podnóża Filaru Dziewicy i przejście ku Zamkowej Górze 367m n.p.m. – wejście trawersem obok Skrajnej Turni na szczyt Pustej Turnii, będącej najwyższym punktem Zamkowej Góry 367m n.p.m. Następnie zwiedzanie ruin zamku i zejście pod skałą Grzyb ku przełęczy między Zamkową Górą (Pusta Turnia) a wzgórzem Ostra 340m n.p.m., skąd zejście ku szosie Olsztyn-Janów. Wejście na niewysoką grań wzgórz Skałki Duże i Skałki Małe skąd zejście do ronda w Olsztynie (szosy na Turów i Janów). Każde z wymienionych wzgórz było znakomitym punktem widokowym na Zamkową Górę w Olsztynie. I zamek Holstein . Czas przejścia ok. 5 godz. (z przerwami na posiłek i zdjęcia).

 

Więcej o grupie singlowej, której spotkania odbywają się w naszej parafii, czytaj tutaj:

http://dolina-milosierdzia.pl/index.php/parafia/grupy-parafialne?showall=&start=3