Wędrówka dookoła zamku Holstein

Obejrzyj zdjęcia

Dolinowa grupa singlowa po raz kolejny wyruszyła na pieszą wycieczkę. Tym razem był to rajd pieszy “Wędrówka dookoła zamku Holstein” mająca pokazać jurę znaną i nieznaną, zmienność krajobrazu w zależności od punktu patrzenia.

 

Tak popularne dla każdego niedzielnego turysty Wzgórze Zamkowe w Olsztynie, osiągające 367m n.p.m. może być nie do rozpoznania czasem, gdyby nie obecność ruin zamku. A wszystko zależne jest z której strony na nie patrzymy. Wielu ludzi nawet nie domyśli się, że można gdzieś pójść i gdzie się wybrać.

Przebieg trasy:

Dojazd autobusem MPK linii 58 z Częstochowy (z ul. Piłsudskiego) do rynku w Olsztynie. Następnie przejście szosą do przestanku MPK Olsztyn Świętej Puszczy. Trasa prowadziła  przez skaliste wzgórza, a przejście miejscami wymaga uwagi oraz rozwagi. W niektórych miejscach były tam miejsca przepaściste.

Góra Biakło 341m n.p.m – zejście koło turnii Mnich na zboczu Biakła – wejście na grań skał Szafy i Bibliotekę – zejście pod ściany skał Dziewicy oraz obejście ścian i wejście na punkt widokowy ponad szczyt skał Dziewicy i Owczego Grzbietu (ok.350m n.p.m.). Następnie zejście u podnóża Filaru Dziewicy i przejście ku Zamkowej Górze 367m n.p.m. – wejście trawersem obok Skrajnej Turni na szczyt Pustej Turnii, będącej najwyższym punktem Zamkowej Góry 367m n.p.m. Następnie zwiedzanie ruin zamku i zejście pod skałą Grzyb ku przełęczy między Zamkową Górą (Pusta Turnia) a wzgórzem Ostra 340m n.p.m., skąd zejście ku szosie Olsztyn-Janów. Wejście na niewysoką grań wzgórz Skałki Duże i Skałki Małe skąd zejście do ronda w Olsztynie (szosy na Turów i Janów). Każde z wymienionych wzgórz było znakomitym punktem widokowym na Zamkową Górę w Olsztynie. I zamek Holstein . Czas przejścia ok. 5 godz. (z przerwami na posiłek i zdjęcia).

 

Więcej o grupie singlowej, której spotkania odbywają się w naszej parafii, czytaj tutaj:

http://dolina-milosierdzia.pl/index.php/parafia/grupy-parafialne?showall=&start=3