Koncert węgierskich księży

Zdjęcie: www.czestochowskie24.pl

Obejrzyj zdjęcia

Chór Świętego Damiana, który tworzą węgierscy księża katoliccy w obrządku bizantyjskim (greckokatolickim) koncertował w niedzielę, 22 listopada w naszej parafii.

 

Relacja z wydarzenia tutaj:

http://czestochowskie24.pl/czestochowa/chor-swietego-damiana-z-wegier-wystapil-w-czestochowie/

 

Chór Świętego Damiana został założony w 2011 r., w celu tworzenia i rozwijania muzycznego życia kościelnego na Węgrzech. Składa się z jedenastu członków: 10 kleryków i 1 kapłana. Istnieje także greckokatolicka wspólnota seminarzystów z nieco dłuższą historią, o nazwie Naśladowcy Świętego Damiana, która rozpoczęła swoją działalność w latach 80-tych, a ich głównym zadaniem jest organizowanie czasu, wydarzeń i obozów dla psychicznie i fizycznie niepełnosprawnych dzieci i dorosłych.

Jednym z obecnych celów chóru jest zbieranie datków dla tej wspólnoty, podczas występów. Dzięki tymże datkom, latem ubiegłego roku udało się zorganizować obóz dla 90 uczestników, w którym udział wzięło także 200 wolontariuszy. Chór, oprócz licznych występów na terenie całych Węgier, może pochwalić się także występami w Presov, Deutschlandsbergben, Augsburgu, Eichstätt, w Wiedniu (Dom Świętego Szczepana), Heiligenkreuz i w wielu innych miejscach.

 

Nowy lider grupy, Gyula Ignacz, jest bardzo utalentowanym młodym człowiekiem. Urodził się w Mátészalka, na Węgrzech w 1990 r. To dobry wokalista i świetny muzyk. Stworzył on już kilka własnych kompozycji. Z dużym zaangażowaniem oraz solidnością prowadzi Chór Św. Damiana. Prócz tego jest także członkiem Chóru Św. Atanazego, prowadzonego z kolei przez wielki autorytet muzyczny Węgier – Tamas Bubno. Gyula jest obecnie na czwartym roku seminarium i ufamy, że z pomocą Bożą ma on szansę stać się w ciągu najbliższych kilku lat dobrym kapłanem.