Narodził się dla nieba

15 lutego Kościół katolicki obchodzi wspomnienie bł. ks.Michała Sopoćko. Jako parafia możemy poszczycić się tym, że spowiednik s. Faustyny bywał u nas wielokrotnie. Od kliku lat przebywa także w znaku relikwii.

 

Ks. Michał Sopoćko zmarł w w opinii świętości 15 lutego 1975 r. w Białymstoku ks. Michał Sopoćko (ur. 1 listopada 1888 w Juszewszczyźnie).

Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Wilnie i tam w 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił obowiązki wikariusza, kapelana wojskowego, ojca duchownego kleryków i wykładowcy uniwersyteckiego.

W 1933 spotkał siostrę Faustynę i został jej spowiednikiem. Był pierwszym kapłanem, który uwierzył w otrzymywane przez nią objawienia. Zatroszczył się o potwierdzenie, że s. Faustyna jest osobą wiarygodną, a potem do końca swego życia propagował kult Miłosierdzia Bożego. Kazał s. Faustynie spisywać swoje prywatne objawienia i tak powstał z nich „Dzienniczek”.

Chwały wyniesienia na ołtarze dostąpił 28 września 2008 r. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w Białymstoku. Beatyfikacji w imieniu papieża Benedykta XVI dokonał abp Angelo Amato, a homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Ks. Sopoćko był częstym gościem pallotyńskich domów wychowawczych, gdzie wygłaszał prelekcje upowszechniające kult miłosierdzia Bożego. Owocem tych kontaktów był pallotyński ośrodek naukowo-badawczy poświęcony problematyce miłosierdzia Bożego w Częstochowie (1955 r.), liczne publikacje ks. Sopoćki wydawane przez Pallottinum, kongresy, a także osobista pobożność wielu członków Stowarzyszenia. W dniach 14-16listopadaI 1968 r. ks. Michał Sopoćko uczestniczył w Ołtarzewie w obradach Sympozjum Naukowym Teologów Polskich, poświęconym teologicznym podstawom kultu Miłosierdzia Bożego.

Oprac.: ks. Stanisław Tylus SAC