On, ona i miłość

Foto: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Konferencja Marcina Gomułki

To było niesamowite spotkanie. Zaproszenie do udziału krążyło po sieci od kilku miesięcy, ale nie obowiązywały żadne zapisy, więc niepewność, czy ktoś w ogóle przyjedzie była wielka. I tu zaskoczenie. Okazało się, że w sobotę, 20 października do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu przyjechało kilkaset osób chcących brać udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Singli.

Wydarzenie  zorganizowane przez częstochowską Dolinę Miłosierdzia i Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przebiegało pod hasłem: ”On, ona i miłość”. Zaproszeni do udziału w wydarzeniu były wszystkie osoby stanu wolnego rozumianego zgodnie z nauką Kościoła katolickiego (panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy, osoby z sądowym orzeczeniem nieważności małżeństwa).

W program całodniowego spotkania wpisana była m.in. konferencja Marcina Gomułki i ks. Andrzeja Partiki SAC. Przewidziano także sporo czasu na wzajemne poznanie się i integrację. A wszystko zakończyła wieczorna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp Łukasza Buzuna OSPPE, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej.

Pomysł zorganizowania pielgrzymki zrodził się po 3 latach comiesięcznych spotkań odbywających się w Dolinie Miłosierdzia. To u pallotynów, gdzie grupa singlowa rozwija się bardzo prężnie, pojawiła się chęć wyjazdu do św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny. „Skoro św. Józef jest uznawany za patrona małżeństw i osób poszukujących, to po co szukać innego miejsca na zorganizowanie ogólnopolskiej Pielgrzymki?” – pytają retorycznie organizatorzy. I chociaż Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie w każdą ostatnią sobotę miesiąca odbywają się spotkania singlowe, znajduje się ok. kilometra od Jasnej Góry, to jednak zdecydowano się zorganizować ogólnopolskie spotkanie nie w Częstochowie, ale zupełnie gdzie indziej. „To miejsce wskazał nam niejako sam Papież. Skoro jego decyzją w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu obchodzony jest Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego, stąd decyzja, by pielgrzymować właśnie tam” – wyjaśniają pomysłodawcy.

Foto: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

I pomyśleć, że chociaż przez Msze dla singli organizowane przez Dolinę Miłosierdzia przewinęło się już ok. tysiąca osób, to wszystko zaczęło się od jednej osoby. Już od dłuższego czasu kiełkowała jej w głowie myśl, by zorganizować  miejsce, gdzie będzie można spotkać ludzi, którym doskwiera brak tej Jednej, Jedynej Osoby, z którą można iść przez życie i pragną coś z tym zrobić. Bo okazuje się, że niekiedy spotkanie kogoś, z kim można budować wspólną przyszłość nie jest łatwe. Miejsc, w których można to uczynić też coraz mniej. Znajomi mają już swoje rodziny, krąg poznawania nowych osób coraz bardziej zacieśnia się. Ze względu na to, że są to osoby żyjące nauką Kościoła, to było dla nich oczywiste, że poszukują osoby, która podziela podobne wartości.

Pojawił się wówczas problem znalezienia księdza, który odpowie pozytywnie na potrzebę wspólnej modlitwy w tej intencji i parafii, gdzie będzie można się spotykać. Pierwsze propozycje okazały się jak najbardziej trafne. Ks. Andrzej Partika, proboszcz częstochowskiej parafii Miłosierdzia Bożego, zgodził się objąć duchową opieką tych, którzy będą przychodzić na spotkania oraz otwarł przed nimi drzwi pomieszczeń parafialnych. Efekt zaskoczył wszystkich. Na pierwszej Mszy, która odbyła się 31 stycznia 2015 r. było prawie 100 osób. I to z całej Polski. Pokazało to, że jest w ludziach zapotrzebowanie na tego rodzaju spotkania. Proboszcz z Doliny Miłosierdzia jest jednak daleki od określania spotkań jako „randki w kościele”, gdyż uważa, że te spotkania, to coś więcej niż tylko poznawanie innych w pobożnym miejscu. Zdaniem częstochowskiego pallotyna mają one do spełnienia kilka funkcji: „Celem naszych spotkań jest umożliwienie osobom stanu wolnego spotkania kogoś o podobnych wartościach. Drugim, niemniej ważnym celem, jest towarzyszenie osobom, które od jakiegoś czasu już poszukują takiej osoby i nadal jej nie spotkały. Wreszcie trzecim celem jest formowanie tychże osób, tak by były gotowe budować relację opartą na osobowym wzajemnym obdarowaniu sobą drugiej osoby, kiedy już ją spotkają. Czwartym wreszcie jest budowanie wspólnoty osób, które doświadczają tego samego smutku wynikającego z braku realizacji głęboko zakorzenionego w nich pięknego pragnienia – bycia kochanym i założenia rodziny”.

Okazuje się, że częstochowska Dolina Miłosierdzia nie była pierwsza w organizowaniu tego rodzaju spotkań. Już kilka lat wcześniej odbywały się one m.in. w Łodzi, Krakowie, czy Warszawie. Organizowane są one zawsze do osób stanu wolnego rozumianego zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Te w Częstochowie rozpoczynają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca Mszą św. z homilią opartą na czytaniach z dnia. Okazuje się, że ks. Partika potrafi każdy fragment Ewangelii rozważać w taki sposób, że znajdzie zawsze bardzo trafną analogię do sytuacji życia singli i dokonywanych przez nich wyborów czy zawieranych znajomości. Po Eucharystii jest spotkanie integracyjno-zapoznawcze. Jest to najczęściej praca w małych grupach nad jakimś tematem/problemem związanym z komunikacją damsko-męską. Po przestawieniu efektów prac wszystkich grup i publicznej dyskusji jest czas na udanie się do salki kawowej, gdzie istnieje możliwość kontynuowania rozmów już w kontakcie indywidualnym.

 

Foto: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Comiesięcznie Msze św. prawie we wszystkich miejscach w Polsce są głównym punktem spotkań. Jednak pomiędzy nimi bardzo często organizowane są także inne inicjatywy singlowe. Są to przykładowo:  rekolekcje, spływy kajakowe, imprezy taneczne, czy nawet kluby dyskusyjne. Wcale nierzadko organizowane są także warsztaty ogólnorozwojowe. O ile ktoś poda maila, to wówczas dostaje informacje także o innych, bardziej spontanicznych inicjatywach. To oznacza, że nawet, jeśli nie jest obecny na każdej comiesięcznej Mszy w Dolinie, to i tak jest na bieżąco z wszystkimi singlowymi wydarzeniami. Takie podejście wiąże się jednak z tym, że skoro nikt nie prowadzi żadnej ewidencji osób przychodzących, to też nie zawsze wiadomo, o tym, jak toczą się historie zawieranych znajomości. „Bardzo często przy okazji różnych rozmów pada pytanie o ilość zawartych małżeństw wśród grupy singlowej. Jednak jeśli nikt nie zbiera żadnych ankiet i deklaracji uczestnictwa, to wiadomo tylko o tych, na które młodzi przyjdą i osobiście zaproszą na ślub czy wesele”. Niekiedy zdarza się też tak, że ludzie poznają się w Dolinie, zaczynają się spotykać, przestają przychodzić na spotkania i po pewnym czasie wracają, bo wiadomo – życie pisze niekiedy różne scenariusze. Nikt też nie zajmuje się kojarzeniem małżeństw, gdyż od samego początku organizatorom przyświecał cel stworzenia miejsca, gdzie ludzie będą mogli sami zdecydować do kogo chcą podejść i kogo bliżej poznać.

Teraz była pielgrzymka do Kalisza. Jednak zamiary sięgają jeszcze dalej. Pojawił się pomysł, żeby miejsca, gdzie organizowane są Msze św. dla singli nawiązały wzajemną współpracę i tworzyły okazje nie tylko do spotkań lokalnych, ale także tych ogólnopolskich. Kolejną okazją ma być Ogólnopolska Pielgrzymka Singli na Jasna Górę i do Doliny Miłosierdzia, która odbędzie się dniach 15-17 marca 2019 r. Wszystkich zainteresowanych którąkolwiek z inicjatyw zapraszamy do kontaktu: single@dolina-milosierdzia.pl

 

 

Więcej o inicjatywach singlowych w Dolinie Miłosierdzia możesz przeczytać tutaj: http://dolina-milosierdzia.pl/index.php/parafia/grupy-parafialne?showall=&start=3

Więcej o Mszach w Sanktuarium św.Józefa w Kaliszu możesz przeczytać tutaj: https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Aktualnosci/941.html