Drugie życie nietrafionych prezentów

„Są prezenty, które nas nie cieszą. Zamiast je wyrzucić, podarujmy potrzebującym” – z takim przesłaniem zwrócił się przed laty na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jeden z czytelników. W tym roku akcję zbierania takich nietrafionych prezentów rozpoczyna Fundacja ufam Tobie działająca przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. Otrzymane podarunki trafią do bezdomnych i ubogich rodzin, które są otoczone opieką Fundacji.

 „Przez 8 lat akcję prowadził Jasnogórski Punkt Charytatywny. W tym roku z różnych powodów, musiał się z niej wycofać. Biorąc pod uwagę, że niektóre osoby z naszej Fundacji koordynowali te działania, to naturalnym było, że przeszczepimy te działania na teren Doliny Miłosierdzia, gdzie  działamy” – wyjaśnia Jolanta Kobojek, prezes Fundacji ufam Tobie.

A wszystko zaczęło się w 2011 r. Bolesław Twaróg  z Tychów napisał wówczas do redakcji Tygodnia Katolickiego „Niedziela” list ze szczerym wyznaniem i zarazem prośbą, iż jeśli okaże się, że  pod choinką znajdziemy nietrafiony prezent, to zamiast go wyrzucić, lepiej podarować komuś potrzebującemu. Na łamach pisma przeczytać wówczas mogliśmy: „Okres świąt Bożego Narodzenia, oprócz przeżyć duchowych, wiąże się także z przyjemnościami doczesnymi, w tym związanymi z licznymi prezentami. Z wielu podarków ucieszymy się, ale pewną część rzucimy w kąt. Nie będą nam potrzebne, bo szalików, skarpetek, pluszowych misiów, lalek czy innych zabawek mamy już pod dostatkiem, nie wspominając o słodyczach, których spożycie w trosce o zdrowie powinniśmy ograniczać. Tymczasem dla wielu biedniejszych rodzin te niepotrzebne nam rzeczy są przedmiotem marzeń. Może więc warto byłoby zorganizować akcję dzielenia się z ubogimi nadwyżkami prezentów świątecznych…”.

Opublikowany na łamach „Niedzieli” list zainspirował prowadzących Jasnogórski Punkt Charytatywny do zorganizowania kolejnej akcji, mającej na celu pozyskanie darów dla potrzebujących. Przez kolejnych 7 lat otrzymywali oni podarunki nie tylko z Częstochowy, ale z całej Polski. W tym roku musieli jednak wycofać się z tych działań. I w ten sposób działanie podejmuje Fundacja ufam Tobie.

 Nietrafione prezenty można zatem przesyłać na adres: Fundacja ufam Tobie, ul. o. Kordeckiego 49, 42-200 Częstochowa.