Daj się znaleźć

Osoby stanu wolnego rozumianego zgodnie z nauką Kościoła katolickiego (panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy, osoby z sądowym orzeczeniem nieważności małżeństwa) spotkali się w dniach 27 lutego – 1 marca na 2. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Singli do Częstochowy. Wydarzenie, w którym uczestniczyło prawie 150 osób, odbywało się w Dolinie Miłosierdzia i na Jasnej Górze. Towarzyszyło mu hasło: „Daj się znaleźć”. Podczas pielgrzymki zapoczątkowano także wzajemną współpracę pomiędzy niektórymi ośrodkami podejmującymi różne inicjatywy singlowe w całej Polsce.

„Jest wiele osób, dla których ważne jest życie wiarą, dlatego też szukając męża/żony wybierają te miejsca, gdzie spotkać można osoby żyjące podobnie. Pielgrzymka jest ku temu doskonałą okazją” – wyjaśnia ks. Andrzej Partika SAC. Kustosz częstochowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego dodaje również, iż ma świadomość, że dla niektórych osób pielgrzymka jest jedną z niewielu okazji do wspólnej modlitwy w tak dużej wspólnocie w intencji dobrego współmałżonka: „U nas w Dolinie Miłosierdzia Msze św. dla singli odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca, ale jest w Polsce wiele miejsc, gdzie takich spotkań nie ma” – dodaje ks. Partika.

W program trzydniowej pielgrzymki do Częstochowy wpisana była m.in. konferencja Iwony  i Macieja Jabłońskich, twórców bloga „Powołania do świętości” oraz ks. Andrzeja Partiki. Przewidziano także sporo czasu na wzajemne poznanie się i integrację, a także tzw. szybkie randki.

Bardzo fajnym pomysłem organizatorów na tę pielgrzymkę było to, że nie mieliśmy zaplanowanego czasu od ‘a’ do ‘z’, że były momenty wytchnienia, momenty, żeby porozmawiać i  poznać drugiego człowieka. Myślę, że to zaprocentuje wieloma fajnymi znajomościami” – wyjaśnia Dominika z Sosnowca.

Całość spotkania rozpoczęła piątkowa droga krzyżowa, a zakończyła niedzielna Msza św. pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ks. Andrzeja Partiki. Podczas pielgrzymki zapoczątkowano także wzajemną współpracę pomiędzy niektórymi ośrodkami podejmującymi różne inicjatywy singlowe. Będzie ona polegała m.in. na wspólnej wymianie doświadczeń oraz wzajemnym przepływie informacji dotyczących różnorakich spotkań dla osób stanu wolnego.

Okazuje się, że częstochowska Dolina Miłosierdzia nie była pierwsza w organizowaniu tego rodzaju spotkań. Już kilka lat wcześniej odbywały się one m.in. w Łodzi, Krakowie, czy Warszawie. Organizowane są one zawsze do osób stanu wolnego rozumianego zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Te w Częstochowie rozpoczynają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca Mszą św. z homilią opartą na czytaniach z dnia. Po Eucharystii jest spotkanie integracyjno-zapoznawcze. Jest to najczęściej praca w małych grupach nad jakimś tematem/problemem związanym z komunikacją damsko-męską. Po przestawieniu efektów prac wszystkich grup i publicznej dyskusji jest czas na kawę/ herbatę, gdzie istnieje możliwość kontynuowania rozmów już w kontakcie indywidualnym.

Comiesięcznie Msze św. prawie we wszystkich miejscach w Polsce są głównym punktem spotkań. Jednak pomiędzy nimi bardzo często organizowane są także inne inicjatywy singlowe. Są to przykładowo:  rekolekcje, spływy kajakowe, imprezy taneczne, czy nawet kluby dyskusyjne. Wcale nierzadko organizowane są także warsztaty ogólnorozwojowe.

 

Więcej o singlach w Dolinie Miłosierdzia czytaj tutaj:

http://dolina-milosierdzia.pl/index.php/parafia/grupy-parafialne?showall=&start=3

 

Posłuchaj homilii ks.Andrzeja Partiki wygłoszonej na Jasnej Górze:

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/40207.mp3